DZIAŁAJMY RAZEM

Nie jesteśmy anonimowi, działamy otwarcie i transparentnie.

Adam Strug


Zagramy tradycyjnie w Starych Babicach

W dzisiejszych czasach wiele ciekawych zjawisk rozgrywa się w obrębie tego, co przyjęliśmy określać jako muzykę tradycyjną i ludową. Folklor i folkloryzm nabierają nowych znaczeń, wiele odcieni posiada muzyka folkowa. We współczesnej kulturze obszary te podlegają silnym wpływom marketingu, mediów i oczekiwań społecznych. Innym ciekawym zjawiskiem społecznym jest łączenie kultury z bezinteresowną pomocą niesioną ludziom w potrzebie. Człowieczeństwo przejawia się tutaj zarówno w pragnieniu udziału w żywej kulturze jak i w chęci dzielenia się dobrem, bo czujemy się wtedy częścią większego i dobrego planu.

W październiku 2019 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Działajmy Razem oraz pod Patronatem Wójta Gminy Stare Babice w Sali Widowiskowej Domu Kultury Stare Babice w Zielonkach Parceli odbędzie się niezwykły koncert. Na ten wieczór zaplanowano pieśni polskie tradycyjne i nabożne a wszystko to dla Niepodległej w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dla rodziny w potrzebie.

Adam Strug, bo to On będzie gościł na naszej scenie, jest śpiewakiem i instrumentalistą, autorem piosenek, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, badaczem i popularyzatorem muzyki tradycyjnej.

Fotografia: Jacek Poremba dla Ruchu Muzycznego

Urodził się w 1970 roku w Piszu. W latach 90. współtworzył Bractwo Ubogich, później związany był z Kapelą Brodów. Prowadzi zespół Monodia Polska, który praktykuje tradycyjne pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Jego autorskie piosenki wykonują m.in. Stanisław Soyka, Wojciech Waglewski, Marek Dyjak i Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Współpracuje też z Michałem Lorencem, Polskim Teatrem Tańca czy Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie. Co niedzielę można go również usłyszeć na antenie radiowej Jedynki w audycji "Muzyczna podróż po Polsce”.

''W dzieciństwie byłem otoczony polską muzyką tradycyjną, głównie w jej wymiarze religijnym. W wioskach drobnoszlacheckich północno-wschodniego Mazowsza jeszcze do wczoraj był zwyczaj śpiewania pieśni nabożnych całego roku liturgicznego, także w sytuacjach funeralnych. Były to wielogodzinne muzyczne maratony, stanowiły na tyle silne doznanie, że później, czyli pod koniec lat 70., kiedy moi koledzy zakładali swoje pierwsze kapele rockowe, ja nigdy nie miałem takiego epizodu. Moją wyobraźnią muzyczną zawładnęła muzyka przekazywana w tradycji ustnej. Wszystko, co płynęło z mediów niekoniecznie mnie kręciło'' – mówi Adam Strug w rozmowie z Culture.pl.

''Podchodziliśmy do tej muzyki z należnym szacunkiem, ale bez chłopomanii i mistycyzowania. Faktem jest, że z Bractwa Ubogich wyrodziły się inicjatywy w postaci festiwali, domów tańca, fundacji, stowarzyszeń. W tej chwili w każdym polskim mieście akademickim działa grupa działająca na rzecz muzyki tradycyjnej, mniej więcej zgodnie z metodą, którą wówczas wypracowaliśmy. Moim wkładem w to środowisko było to, że pieśni nabożne są równorzędną częścią repertuaru. Rasowy śpiewak tradycyjny z biegłością posługuje się dwoma repertuarami, czyli świeckim i religijnym. Niezależnie od wyznawanego przez śpiewaka światopoglądu'' – opowiada Adam Strug.


Adam Strug prowadzi zespół śpiewaczy pod nazwą Monodia Polska. Ich specjalnością jest monodia, czyli jednogłosowy śpiew a capella, lub z towarzyszeniem dawnych instrumentów, np. liry korbowej. Monodia Polska to zespół praktykujący muzykę polską, jest to muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Nie masz bowiem – drogi Czytelniku – nic piękniejszego nad śpiewający, polski gmin. Jednak określenie „muzyka ludowa” jest w tym wypadku mylące: dominują tu barokowe partytury dworskie i klasztorne, które gmin przejąwszy uznał za swoje. Pomiędzy nimi odnajdujemy motywy niekłamanie ludowe, szlachetnością linii i słodkim ciężarem nie ustępujące dworowi. O tej części polskiej kultury śpiewając opowiadamy - pisze Adam Strug.

W kolejnym numerze Gońca Babickiego zaprezentujemy wywiad z Adamem Strugiem przeprowadzony specjalnie dla Państwa. Zapraszamy do lektury.

Iwona Postek-Turchońska
Stowarzyszenie Działajmy Razem

Dodatkowe źródła informacji; www.culture.pl; www.adamstrug.pl; www.monodiapolska.pl

Muzyka Tradycyjna

Działajmy Razem w Starych Babicach